SUCHY BETON - PODBUDOWA

Suchy beton jest gotową zaprawą składającą się z cementu, kruszywa a także dodatków nadających mu elastyczności lub wpływających na oczekiwane parametry fizyczne.

Nie da się go wylewać jak tradycyjny beton ponieważ nie zawiera w ogóle wody lub jej śladowe ilości. Utrzymywana jest w całej objętości sucha, bądź półsucha konsystencja ( wg obowiązujących norm w produkcji oraz preferencji klienta).

Transjan poleca swój suchy beton w szczególności do stabilizacji i wyrównania podłoża pod kostkę brukową lub po prostu powierzchnię wymagającą perfekcyjnego wyrównania niskim kosztem. Świetnie zda też egzamin jako podstawa posadzki tarasów, stabilizację słupów ogrodzeniowych i ogrodzeń murowanych oraz podmurówek.

Zaprawę przygotowaną przez Transjan można wykładać bezpośrednio na wcześniej przygotowane podłoże.

Zapewniamy transport suchego betonu wywrotkami do max 26 ton ( ok 13 m3 suchego betonu) . Oczywiście realizujemy zamówienia będące wielokrotnością załadunku max.

Dostarczamy również zamówienia mniejsze – od 1 tony .

SUCHY BETON

Podstawową różnicą pomiędzy tradycyjnym betonem a suchą zaprawą jest zawartość wody w mieszance. Suchy beton składa się z cementu, kruszywa, piasku i domieszek. Aby go uzyskać, konieczne jest zachowanie określonych proporcji. 

Do wykonania suchej zaprawy zazwyczaj wybiera się betony klasy B7,5, B10 i B15. Wyższej klasy raczej się nie używa do produkcji suchego betonu, ponieważ suchy beton stosujemy najczęściej do prac gdzie nie będą występowały duże obciążenia. Stosujemy go w miejscach, w których może mieć on kontakt z gruntem – to właśnie z niego będzie pobierać wilgoć potrzebną do związania zaprawy.

Jak powstaje beton suchy?

Suchy beton powstaje poprzez zmieszanie ze sobą cementu, kruszywa, dodatków oraz niewielkiej ilości wody. Bardzo ważne, tak jak w przypadku produkcji zwykłej mieszanki betonowej, są odpowiednie proporcje surowców do produkcji suchego betonu. 

Dzięki temu można uzyskać kilka klas suchego betonu w zależności od wymagań i zastosowania. 

Wspólną cechą wszystkich zastosowań tego typu betonu jest bezpośredni kontakt mieszanki suchego betonu z gruntem. Suchy beton stosowany jest głównie w różnego rodzaju podbudowach lub stabilizacjach gruntu. 

Układanie suchego betonu

Gotowy materiał nie jest płynny więc przy jego używaniu nie stosuje się pomp.

Po ułożeniu na przewidzianą grubość, powierzchnię należy zagęścić przy użyciu wibratora powierzchniowego. Mieszanka suchego betonu dodatkowo pobiera wilgoć z gruntu potrzebną do procesu wiązania. Taki sposób podawania wody do mieszanki betonowej powoduje, że nabiera ona nietypowych właściwości. Jest mniej wytrzymała i bardziej krucha, niż beton zwykły, ale doskonale nadaje się do stabilizowania terenu.

Zastosowanie suchego betonu?
  • Suchy beton na fundament– dzięki suchej zaprawie można stworzyć solidne fundamenty o świetnych parametrach wytrzymałościowych – nawet korzystając z betonu o niskiej zawartości cementu.
  • Suchy beton pod obrzeża i krawężniki – zapewnia doskonałą stabilizację podłoża.
  • Zaprawa sucha na podjazdy i pod kostkę – ułatwia wyrównanie terenu i tworzenie funkcjonalnych podłoży. Więcej o układaniu i fugowaniu kostki betonowej w tym miejscu.
  • Zabezpieczenie ogrodzenia suchym betonem – dzięki niemu słupki i inne elementy konstrukcyjne umieścimy w gruncie w bardzo solidny sposób. Sprawdzi się także przy murach oporowych – więcej na ich temat tutaj.
Transjan Piaski i kruszywa - Suchy beton