KRUSZYWA DROGOWE

Budowa każdego rodzaju drogi, niezależnie czy jest to autostrada, droga główna, osiedlowa, droga rowerowa, podjazd do naszego domu czy chodnik wymaga zapewnienia odpowiedniej stabilności gruntu i jego właściwego utwardzenia. Do tego celu wykorzystuje się kruszywa drogowe. Ze względu na rosnące inwestycje drogowe zapotrzebowanie na ten materiał budowlany jest coraz większe.

Kruszywa drogowe to nic innego jak organiczny lub mineralny sypki materiał i możemy je podzielić na te pochodzenia naturalnego, sztucznego i z recyklingu.

Kruszywa drogowe naturalne – to te, do których pozyskania wykorzystujemy naturalne elementy przyrody jak kamienie czy skały. Mogę one być rozdrobnione mechaniczne przez człowieka i wówczas mówimy o kruszywach łamanych. Te, które uległy naturalnej erozji w przyrodzie i nie wymagają dodatkowej ingerencji mechanicznej to tzw. kruszywa żwirowe.

Kruszywa drogowe naturalne pozyskiwane są najczęściej z dna rzek czy jezior, ale także z kopalni żwiru i piasku. Aby pozbyć się zanieczyszczeń poddaje się je często także procesowi przesiewania i płukania.

Kruszywa drogowe sztuczne – to kruszywa pochodzenia mineralnego, do produkcji których wykorzystuje się surowce odpadowe przemysłu hutniczego, energetycznego czy górniczego poddane obróbce termicznej.

Kruszywa drogowe z recyklingu – to rodzaj kruszyw powstałych w wyniku przeróbki materiałów uprzednio użytych w różnego rodzaju budownictwie. W tym wypadku materiały pozyskane np. z rozbiórki budynków czy dróg są kruszone i nadają się do ponownego użycia.

Rodzaje kruszyw

Kruszywa drogowe możemy także podzielić pod kątem wielkości jego ziaren:

  • kruszywa drobne, gdzie średnica ziarna nie przekracza 4mm,
  • kruszywa grube, gdzie średnica ziarna mieści się w granicach 4mm – 63 mm,
  • kruszywa bardzo grube, gdzie średnica ziarna mieści się w granicach 63 mm – 250 mm,
  • tzw. wypełniacze, gdzie ziarno przechodzi przez sito o wielkości 0,063mm.

Najczęściej wykorzystywanym kruszywem drogowym jest żwir budowlany, mający zastosowanie jako podkład do budowy różnego rodzaju dróg.

Kruszywa łamane

Z kolei przykładem kruszywa łamanego wykorzystywanego w budownictwie dróg jest:

  • tłuczeń (często zwanego szutrem), który służy do utwardzania nawierzchni,
  • grys, który z kolei jest powszechnie używany do przygotowania betonu asfaltowego.

Aby kruszywo drogowe spełniało swoją rolę musi być wysokiej jakości, dlatego przy jego zakupie warto korzystać z usług sprawdzonych dostawców. W naszym asortymencie znajdą Państwo kruszywa drogowe doskonałej jakości, o różnych parametrach. Wszystkie oferowane przez nas kruszywa drogowe są poddawane analizom i sprawdzane pod kątem jakości. Dzięki temu zyskują Państwo pewność, że zakupione u nas kruszywa drogowe spełniają wymagane standardy i normy jakościowe.

Kruszywa drogowe – jak już właściwie sama nazwa na to wskazuje – to materiały mające zastosowanie w budownictwie i remontowaniu różnego rodzaju odcinków drogowych. Budownictwo drogowe ma to do siebie, że stosuje się w nim wiele rodzajów i mieszanek różnorakich materiałów, które zapewnią wytrzymałość i przede wszystkim bezpieczeństwo dla każdego użytkownika danej drogi. Kruszywa drogowe zdefiniować można najprościej jako ziarniste materiały różnego pochodzenia (naturalne, sztuczne, organiczne czy nieorganiczne). Występują one w wielu odsłonach, z których każda posiada jakąś indywidualną cechę potrzebną do sprawnego przeprowadzenia budowy nawierzchni drogowej.

Oferujemy kompleksową obsługą budów oraz klientów indywidualnych w zakresie dostarczania kruszyw drogowych oraz materiałów sypkich (m.in. kruszywa naturalnego, piasku, żwiru, pospółki, ziemi oraz soli drogowej).

W asortymencie posiadamy kruszywa wysokiej jakości, o różnych parametrach, których wydobycie odbywa się systemem odkrywkowym.